KAS IR MOTO RALLIJS, LEĢENDA UN KĀDS TEHNISKAIS APRĪKOJUMS IR NEPIECIEŠAMS LAI PIEDALĪTOS RALLIJOS

MOTO RALLIJS Moto rallijs atšķiras no citām motodisciplīnām galvenokārt ar to, ka orientēšanās distancē pamatā notiek pēc leģendas un trase nav marķēta, kā arī nav pieejams trases GPX fails.

LEĢENDA
Leģenda ir papīra rullis, kurā attēlots rallija maršruts, izmantojot zīmes - krustojumus, virzienus, distanci, attālumu starp punktiem un piezīmes. Rallija maršrutu sagatavo organizatori un klasiski izsniedz dalībniekiem papīra ruļļa formātā. Šo formātu izmanot arī Dakāras rallijā. Citās, mazākas nozīmes sacensībās, pēdējos gados ar vien populārāki kļūst dažādi digitālie rallija risinājumi. XPLORE RALLIJS tiks organizēts izmantojot tikai digitālos risinājumus, tāpēc arī šeit tiks apskatīti tikai digitālie risinājumi.

Tātad rallijam pamatā ir nepieciešamas 3 lietas: 1) leģenda; 2) odometrs; 3) virziena/azimuta rādītājs (CAP heading), kas rāda azimutu grādos. Vēl būtu nepieciešamas leģendas un odometra vadības pogas, bet rallija izmēģināšanai bez tām var arī iztikt.

Bildē parādīts iepriekš minētais rallija aprīkojums: Rallija leģendas struktūra un galvenie apzīmējumi:

Odometrs rāda distanci - nobrauktos kilometrus/metrus no starta. Odometrs ir nepieciešams, jo leģendā ir dotas norādes, kurā virzienā ir jābrauc pie noteikta odometra rādījuma. Azimuta rādītājs rāda grādus, pēc kāda azimuta mēs šobrīd virzamies. Tas ir vitāli svarīgi tuksneša rallijos, jo tajos bieži nav ceļu, bet leģendā ir norādes tikai par azimutu, kādā ir jādodas. Arī XPLORE rallijā mēģināsim vismaz dažus etapus novirzīt pa vietām, kur nav ceļi un attiecīgi būs jābrauc pēc azimuta.
Internetā par šo tēmu ir daži ļoti labi video, bet pamatā angļu valodā. No savas puses varam ieteikt šādus video:
- lieliski ilustrēts, kā reālā rallijā tiek lasīta leģenda atbilstoši odometra rādījumam Vēl viens labs video. Autors pats ir piedalījies Dakāras rallija: Rallija resursu sadaļa vēlāk tiks papildināta ar dažādiem video, rakstiem un saitēm par rallija tēmām.

Tātad par nepieciešamo tehnisko aprīkojumu. XPLORE rallijos organizatori nodrošinās ar leģendām elektroniskā - pdf formātā. Rallijā digitālā formātā tiek izmantots telefons vai planšete ar attiecīgām rallija programmām. Rallijam digitālā formātā šobrīd ir izstrādātas vairākas programmas, kas nodrošina visu iepriekš minēto funkcionalitāti. Xplore rallijā 2023.gadā tiks izmantota jauna Latvijā radīta programma - Roadbook Rally Reader.

Android versija - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.roadbookrally.rbrr&pli=1
Apple versija - https://testflight.apple.com/join/AqAWJNJT
Detalizēta informācija par programmu pieejama https://roadbookrally.com/ 

Un vēl viens būtisks rallija aprīkojums ir ārējās vadības pogas, ar kuru palīdzību vada leģendu un odometru, neatraujot rokas no stūres. Šobrīd pasaulē pogu izvēle ir maza, bet labās ziņas ir tādas, ka šobrīd tepat Latvijā Buttoner ir sākuši ražot kvalitatīvas rallija bluetooth pogas (un arī citu navigācijas programmu attālinātai vadībai), kuras var iegādāties par salīdzinoši demokrātiskāku cenu.

Visa informācija www.buttoner.lv vai rakstot uz [email protected]